Ioniq-5-FE

Hyundai Ioniq 5 : Hyped med god grund

Biltest: Hyundai Ioniq 5 72,6 kWh RWD Advanced

De to mest hypede elbiler i Danmark sidste år var KIA EV6 og søsterbilen Hyundai Ioniq 5. Førstnævnte er netop blevet kåret til "European Car of the Year 2022" og sidstnævnte har fået tildelt tildelt hæderstitlen "Årets Bil i Danmark 2022". Hvad der præcis afgjorde forskellen står lidt hen i det uvisse, men måske var udseendet en afgørende faktor. Et faktum er de i hvert fald, at de begge vækker opsigt, og de ser da også på hver deres måde rigtig godt ud.


 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Sunday, 20 September 2026

Du har klikket ind på FormelE.dk - Sport - Mobilitet

FormelE.dk - Sport - Mobilitet fokuserer på miljørigtig mobilitet, og sitet blev skabt som sådan tilbage i slutningen af 2010'erne.

FormelE.dk hænger sammen med Motorsiden.dk og i begyndelsen vil der være sammenfaldende indhold, men FormelE.dk vil også udvikle sig selvstændigt.

Det skal også være sjovt at være miljørigtig. Derfor er elektrisk motorsport en vigtig del af indholdet.

FormelE.dk udgives og redigeres af Søren Clauding, som bl.a. allerede i 2009 i forbindelse med COP15 i Danmark var medarrangør af verdens første enduro-race for elektriske motocrossmotorcykler og siden også kommentator på sports-TV kanalen Eurosports omfattende dækning af Formel E.

Overgangen fra konventionel mobilitet til miljø-optimerede løsninger vil strække sig over mange år. Men måske går det hurtigere end man forestiller sig.

Faktisk er det gået så hurtigt, at Formel E.dk i sin oprindelige form, hvor prøvekørsler af elektriske og elektrificerede biler var en naturlig del af indholdet, nu er ændret.

Fremover vil Motorsiden.dk være stedet, hvor den omfattende mængde af både aktuelle og historiske biltest er samlet.

Bemærk: Med enkelte undtagelser er alle Formel E fotos stillet til rådighed af ABB Formula E World Championship, hvor den specifikke copyright er anført på mesterskabets media-site.